BOBASY I JĘZYK ANGIELSKI

Język angielski w naszym domowym środowisku

Bezpośrednią relację z nauki moich dzieci rozpoczęłam podczas nauczania bliźniaczek. Mam na myśli codzienną obserwację dziewczynek i odnotowywania ich zachowań. Mam informacje o wynikach na bieżąco. Należy pamiętać, iż podczas nauki Klaudii otaczające nas środowisko było nieco inne aniżeli te aktualnie nas otaczające. Klaudia rozpoczęła naukę języka angielskiego praktycznie od  1-ego miesiąca życia kiedy mama nie pracowała, poświęcała czas jedynemu dziecku, była wypoczęta, na wszystko miała czas. Podobnie było z tatą, z tą tylko różnicą, iż tata był mocno aktywny zawodowo.

Środowisko Klaudii – jako jedynemu dziecku, my rodzice poświęcaliśmy wiele czasu. Pracowaliśmy z Klaudią praktycznie od narodzin jednak z większym nasileniem powiedziałabym od 3 miesiąca życia. Kiedy piszę z większym nasileniem mam na myśli wprowadzenie, oprócz mówienia do dziecka po angielsku, materiałów anglojęzycznych: książeczek czy płyt CD. Mama była w domu więc językiem większości był język angielski. Wokół nie było polskojęzycznych osób – dziadków, niani, gosposi. Od 8-ego miesiąca dołączyła do nas znajoma kanadyjka, która przebywała z Klaudią od 3-6 godzin tygodniowo przez około 8 miesięcy. Dodatkowo od 6 miesiąca życia Klaudia uczęszczała z mamą na język angielski do szkoły językowej i uczyła się angielskiego metodą Helen Doron. Naukę języka angielskiego rozpoczęła od poziomu Baby Best Start (BBS).

Środowisko Bliźniaczek – z jednego dziecka zrobiło się troje co znacznie zmieniło środowisko do nauki języka angielskiego w domu. Zmęczona mama, zabiegany tata troszkę mniej czasu poświęcają nauce języka obcego. Pojawiają się wokół polskojęzyczne osoby, praktycznie od narodzin dzieci. Nianie, które są codziennie przy dzieciach wprowadzają sporo języka polskiego do naszego domu. Towarzyszące zamieszanie i ogólny chaos przy tak licznej rodzinie powodują, że zaczynamy poważniej myśleć o języku angielskim dopiero jak opadają emocje i mija ogólne przemęczenie, powiedziałabym, od 6-ego miesiąca życia bliźniaczek. Do nauki języka w domu wykorzystujemy, Baby Best Start (BBS) metodą Helen Doron. Do szkoły językowej dziewczynki zaczynają uczęszczać od 12 miesiąca i zaczynają od „It is a baby Dragon”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *